Vis na hrazde

17.10.2017

Bolesti krčnej chrbtice, boľavé ramená, tŕpnutie rúk, opäť príbeh plný nepríjemností v podobe bolestí a porúch funkcií pohybového aparátu, ktorý nás núti zastaviť sa, veci prehodnotiť a vyjsť zo svojej komfortnej zóny.

Toto všetko a mnohé iné syndrómy spôsobujúce bolesti pohybového aparátu sú zapríčinené dlhodobým sedením a nedostatkom pohybu. Jedným z riešení je pasívny vis na hrazde. Pri tomto cvičení dochádza k natiahnutiu a uvoľneniu svalov, šliach, nervových vlákien a kĺbov chrbta, ramien, rúk a vedie k posilneniu svalov predlaktia a brucha. 

Pri vise sa držíme hrazdy nad hlavou a nohy máme vystreté smerom dolu. Brucho držíme pevne, tým zabezpečíme že nám rebrá nebudú odstávať a my nebudeme prehnutý v driekovej časti chrbtice.

Ak ste nikdy predtým necvičili, môže byť pre vás vis náročný. Vtedy bude vhodné, keď si pod nohy dáte nejaký predmet o ktorý sa zapriete a odľahčíte tak váhu svojho tela. Rešpektujte pritom bolesť, nesnažte sa tam "narvať" za každú cenu. Nerešpektovanie bolesti by mohlo znamenať neželaný výsledok v podobe zranenia.

 Ak ste v minulosti mali opakovane vyskočené rameno , vis nerobte, prípadne začínajte veľmi opatrne a to hneď aktívnym visom, kedy sa aktivujú svaly v oblasti ramenného pletenca, ktoré zafixujú hlavicu ramena v kĺbe. 

Zo začiatku je vhodné vis aplikovať denne v rozsahu 30 sekúnd až 2 minút. Odporúčaný čas je možno rozdeliť v priebehu dňa.    

Pasívny vis nie len kompenzuje vzniknutý problém ale pripravuje vás na aktívny vis, ktorý neskôr môžete využiť v príprave na silový tréning. Aktívny vis začíname robiť po tom, ako sa v pasívnom vise dokážeme súvisle udržať 1 až 2 minúty. Pri aktívnom vise okrem svalov predlaktia posilňujeme aj medzilopatkové svaly, ktoré sú často-krát pri spomínaných problémoch oslabené.

Robte pasívny vis denne a už v priebehu prvého týždňa sa budete cítiť lepšie silnejšie, navyše predsunuté držanie ramien a hlavy sa bude postupne redukovať.

Plus sme si pre Vás pripravili video, kde Vám to všetko názorne ukážeme...