Povrazy v tele - fascie

29.09.2017

Fascia je obal svalov a vnútorných orgánov. Spájajú jednotlivé svalové vlákna medzi sebou a poskytuje silné úpony, ktoré prechádzajú do väzov a spájajú svaly s kosťami. Vyznačujú sa menšou flexibilitou v porovnaní so svalmi. Predstavujú funkčnú jednotku pohybového aparátu a pasívne sa podieľajú na pohybe. 

Predstavte si fascie ako napnuté povrazy, ktoré rovnakou silou ťahajú proti sebe. Ak hráč - povraz zatiahne silnejšie ako ten druhý dôjde k jeho preťaženiu, čo telo vníma ako bolesť a hrozí že sa lano pretrhne.

Nedostatkom pohybu alebo naopak nedostatočnou regeneráciou v kombinácii s pretrénovaním dochádza ku lepeniu fascií s podkožím. Vtedy pohybová sústava človeku dáva najavo že treba niečo zmeniť aby nedošlo k zraneniu prípadne k trvalej prestavbe pevnej štruktúry (kostí, kĺbov, stavcov).

Riešením problémov s fasciami sa venuje fyzioterapia prostredníctvom mäkkých techník alebo fasciálnym strečingom. Mäkké techniky sú cielené hmaty zamerané na odlepovanie prilepených fascií o svaly. Ak ste aktívny športovec a už dlhšie nezaznamenávate progress, alebo šport poznáte len z pohodlia vašej obývačky, môžu byť za vaše problémy zodpovedné práve fascie.

V DEVA Gyme si s vašimi neposlušnými fasciami radi poradíme.