McKenzie metóda - liečba bolestí chrbta a končatín

20.02.2018

Mário:

Pred niekoľkými dňami som sa vrátil z intenzívneho 4 dni trvajúceho McKenzie kurzu. Na kurze sme sa venovali diagnostike a následne mechanickej terapii, zameranej na odstránenie bolesti pochádzajúcej z medzi-stavcových platničiek a tiež liečby kĺbov a dolných končatín všeobecne.

Počas nasledujúcich riadkov skúsim stručne vysvetliť, čo som sa na kurze naučil, a dúfam, že Vám to pomôže.

McKenzie je medzinárodne uznávaná metóda diagnostiky a liečby bolestí chrbta a končatín vyvinutá fyzioterapeutom Robinom McKenziem, ktorý pochádza z Nového Zélandu. Je celosvetovo používaná už viac než 30 rokov. 

Filozofiou tejto metódy je aktívne zapájanie a vzdelávanie pacienta. Fyzioterapeuti spolu s pacientmi ju všade vo svete uznávajú a využívajú pri problémoch s chrbtom, krkom a končatinami. Medzi vedeckými štúdiami patrí k najlepšie podloženým postupom vo fyzioterapii.

Funkcia chrbtice

Naša chrbtica tvorí opornú os, na ktorú nasadajú všetky ostatné kĺby. Ak chceme aby pracovala systematicky správne 24/7 niekoľko rokov, je na mieste venovať jej patričnú pozornosť. 

Ak sa o ňu nestaráme tak ako treba, a nenaťahujeme ju do všetkých smerov pravidelne, je len otázkou času kedy prestane správne fungovať. Je to z dôvodu straty flexibility (ohybnosti) chrbtice v danom smere. 

Potom už je len otázkou času kedy sa ocitneme v pozícii, z ktorej sa nevieme vrátiť a akoby šmahom čarovného prútika sa nachádzame v preplnenej ordinácii u lekára s nemilosrdnou diagnózou, hernia (vyklenutie) medzi-stavcovej platničky mimo jej os....

Vravíte si do čerta, bolo mi to treba?
Hlavu hore, správne nastavená terapia a pravidelné cvičenie pomocou McKenzie metódy Vám vie pomôcť dlhodobo. 

Cieľom metódy je totižto najprv eliminovať opuch medzi-stavcovej platničky, potom aktívnym cvičením platničku vrátiť na svoje miesto a hneď na to, začať s riadnou obnovou funkcie chrbtice .

Ak ste sa našli v predošlých riadkoch a myslíte si že ste už vyskúšali takmer všetko a nič nepomohlo, nezúfajte. 

Nájdite si terapeuta, ktorý disponuje práve touto metódou a ihneď začnite s liečbou. Nič za to nedáte, veď čo je dôležitejšie ako zdravie a pohyb bez bolesti?

A nezabúdajte, najlepšia liečba je prevencia. 

Na fotografiách sú ukázané niektoré vybrané cviky z McKenzie metódy. Pokojne si ich doma vyskúšajte :) 

Cvičenie 1. : Uvoľnenie chrbtice do záklonu - pasívna poloha

Cvičenie 2. : Nesprávny záklon v ľahu na bruchu (pokrčené lakte)

Cvičenie 3. : Správny záklon v ľahu na bruchu

Cvičenie 4. : Správny záklon v stoji, kolená sú vystreté a krk s hlavou uvoľnené, čo najviac do oblúka

Cvičenie 5. : Nesprávny sed

Cvičenie 6. : Správny sed