McKenzie krčná chrbtica

05.12.2018

Kto to bol ten pán McKenzie?

Robin Anthony McKenzie sa narodil  v Aucklande, na Novom Zélande v roku 1931. Vyštudoval Wairarapa College, na Otago University a v roku 1952 promoval na New Zealand School of Physiotherapy v Dunedine. V roku 1953 si otvoril súkromnú ambulanciu vo Wellingtone a začal sa zaoberať špeciálne liečbou porúch chrbtice

Už počas jeho života sa stretával s celosvetovým uznaním za to, aký prínos malo jeho pochopenie a liečba spinálnych problémov. Podarilo sa mu získať viacero ocenení z prostredia vedy a medicíny, a to v rôznych krajinách.

Všetky jeho teórie, ktoré priniesol na scénu fyzioterapie, sú dnes podložené vedeckými dôkazmi.  

Bolesti krčnej chrbtice

Bolesti krčnej chrbtice patria v súčasnosti medzi najčastejšie problémy pohybového aparátu. Vyskytujú sa najmä pri sedavých zamestnaniach. Jednoduchým riešením môže byť len obyčajná korekcia správneho sedu (čítaj článok tu), ale tiež kompenzovanie pracovného stereotypu pomocou tzv. ''zásuvky". Pri zásuvke dochádza k fyziologickému napriameniu krčnej chrbtice.

Zdrojom bolesti v krčnej chrbtici najčastejšie býva tzv. blokáda, ktorá obmedzuje hybnosť krčnej chrbtice. Blokáda môže spôsobovať bolesti hlavy, závraty, migrény, ale aj prenesené bolesti do ramien s možným vyžarovaním až do rúk. 

Ak aj vás trápia bolesti s chrbticou, McKenzie metóda určite môže pomôcť. Aby bolo použitie metódy pre vás efektívne a bezpečné, je potrebné prejsť diagnostikou. Zaujímavý článok o McKenzie metóde a ukážka niekoľkých cvikov, nájdete na odkaze TU.

A na záver krátky príbeh ako vznikla metóda McKenzie

"Moja prvá skúsenosť s tým, čo som neskôr nazval 'fenomén centralizácie' sa objavila v roku 1956. Pacient, 'pán Smith', s bolesťou v pravej časti driekovej chrbtice, ktorá sa šírila cez sedací sval, stehno až do kolena, absolvoval trojtýždennú liečbu bez známky akéhokoľvek zlepšenia. Mohol sa predkloniť dopredu, avšak nemohol sa zakloniť. 

Povedal som mu, aby sa vyzliekol a ľahol si na brucho na terapeutický stôl, ktorý mal jeden koniec zvýšený po predchádzajúcom pacientovi. Bez upravenia výšky stola, bez povšimnutia personálu tam ležal  s úplne prehnutým chrbtom asi päť minút

Keď som vošiel do miestnosti, našiel som ho na moje zdesenie ležať v pozícii, ktorá sa v tej dobe považovala za najviac poškodzujúcu. Keď som sa ho opýtal ako sa cíti, tak som bol ohromený, keď mi povedal, že najlepšie za posledné tri týždne. 

Všetka bolesť z nohy bola preč. Navyše, bolesť chrbta sa presunula z pravej strany do centra. Dokonca aj obmedzenie rozsahu pohybu do extenzie bolo menšie. Keď sa postavil, zlepšenie pretrvávalo a bolesti nohy sa už neobjavili. 

Nasledujúci deň sme polohu zopakovali a výsledkom bolo úplné odstránenie bolesti aj z centra driekovej chrbtice. Posun bolesti z nohy alebo sedacieho svalu do stredu chrbta je dnes známy ako "fenomén centralizácie."

- Robin McKenzie

Takéto náhodné zistenie a pozorovanie viedlo Robina k systematickému vyhodnocovaniu účinku jednoduchých pohybov a polôh, na bolesť chrbta jeho pacientov. Krok za krokom, teda, vznikal jednoznačný proces vyšetrovania. Systém, ktorý je dnes známy ako McKenzie metóda.

Ďakujeme, že ste sa dočítali až na koniec. Prajeme vám veľa zdravia, pretože to je to najdôležitejšie. 


Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Chôdza s palicami je ozdravno- športová aktivita so špeciálnymi palicami, ktorá v sebe nosí významný rehabilitačný potenciál. Vek, fyzická zdatnosť ani pohlavie nie je prekážkou k pravidelnému praktizovaniu.