Hlboký drep

10.10.2017

Keď sme boli deťmi vedeli sme to, no postupom času sme to zabudli . Navyše sa pridali bolesti kolien, bedrových kĺbov prípadne bolesti chrbta...

Správne, reč je o hlbokom drep. 

Prečo sme hlboký drep zabudli?
Pretože naše svaly sa rovnakými pohybovými vzormi počas dňa skrátili.

Prečo sa k tomu pridružili bolesti pohybového aparátu?
Pamätajte že, každá bolesť je informácia, ktorou nám telo dáva najavo, že niečo robíme zle.
V tomto prípade, naše kĺby začali tuhnúť a tým sme začali podporovať najčastejšie vznik artrózy. (nadmerné opotrebovanie jednotlivých častí kĺbu, najčastejšie spôsobené nedostatkom pohybu alebo opakujúcim sa rovnakým pohybom). 

Ak drep neurobíte, nenechajte sa odradiť hneď na začiatku. Položte knihy alebo rúčku z metly pod päty a skúste urobiť hlboký drep tak. Buďte trpezliví, pretože nie každému sa podarí do hlbokého drepu dostať hneď.

Hlboký drep aplikujte aspoň raz za deň podľa toho kedy vám to vyhovuje. Niekomu je lepšie zacvičiť si ráno a niekomu to viacej vyhovuje večer. V zásade platí, že ak sa ráno po zobudení cítite tuhý, začnite s drepom hneď ráno. 

Trénovanie hlbokého drepu Vám pomôže zvýšiť flexibilitu, svalovú silu a napomáha predchádzať bolestiam chrbta a kolien.

Určite sa pýtate ako dlho máte v pozícií hlbokého drepu zostať aby to malo efekt.

V prvom rade je potrebná trpezlivosť, pretože hlboký drep je pre vás "nový pohyb" a treba naň ísť postupne. 

Pri hlbokom drepe nerátame počet opakovaní zvládnutého cvičenia ale výdrž v pozícii. Počúvajte signály svojho tela tzn. ak ste v drepe a už to pre vás začína byť náročné a nepríjemné zmeňte pozíciu.  Ak v ňom zo začiatku vydržíte 5 alebo 10 sekúnd nezúfajte, úspech je aj to, že ste sa už do neho dostali. Postupne pre vás hlboký drep bude menej náročný a vydržíte v ňom dlhšie. 

Šup do drepovania priatelia :)  Váš DEVA Tím